Nyheder (sidste 120 dage)


Billeder

 Ikon   Beskrivelse   Knyttet til   Sidst ændret 
Ole Worm
Ole Worm
Kunstner: A.G. Schübler
Det Kongelige Bibliotek/Creative Commons BY-NC-ND.
Licens: Materialet er fri af ophavsret 
  20 jul. 2020

Dokumenter

 Ikon   Beskrivelse   Knyttet til   Sidst ændret 
Arvinger efter Christoffer Pedersen Baggesen
Arvinger efter Christoffer Pedersen Baggesen
Jens Pedersen Nørholm, gift med Mette Harder Fischer, halvsøster
Laurs Andersen er Laurids Andersen Meldgård, søn af søsteren Kirsten Marie Lauridsdatter Baggesen og Anders Lauridsen Meldgård
Clemen Fischer, halvbror
Niels Lauridsen Worm, halvbror 
  19 aug. 2020
Gravskrift for Clemen Fischer
Gravskrift for Clemen Fischer
De graae Haars deilige Krone, som denne bedagede, velædle og velbyrdige Hr. Regiments-Qyartermester Clemen Fischer til Øster Keilstrup her i Livet, som for ham begyndtes den 22 Januarii 1687, med Ære havde fundet paa Retfærdigheds Vei, omvexlede han Aar 1781 den 29 Junii, da han næsten efter 95 Aars møisommeligt Levnet paa Jorden blev indladt til de fuldkomne Retfærdigheds Aander i Himmelen. En Bornich, en Haasum omfavner ham hisset. En Thygesen beklager hans Afsavn her. Alle tre elskværdige Ægtefæller. Af 13 Børn med den første, efterlever sex, som blander deres Taarer med saa elskværdig en Faders Aske 
  13 aug. 2020
Samfrændeskifte med børnene Anne Cathrine og Peder Nicolai Bagges 16. september 1763
Samfrændeskifte med børnene Anne Cathrine og Peder Nicolai Bagges 16. september 1763
 
  5 aug. 2020
Oprettelse af gensidigt testamente for Peder Pedersen Baggesen og Johanne Nielsdatter Kolding 23. april 1728
Oprettelse af gensidigt testamente for Peder Pedersen Baggesen og Johanne Nielsdatter Kolding 23. april 1728
91 Bevilling til uskiftet bo på Holmsland. 23.4.1728, fol.443B.
Bevilling til uskiftet bo for Peder Pedersen Bagges og hustru Johanne Nielsdatter Colding til Søgård på Holmsland.

Lundenæs og Bøvling amter
Skifteprotokol
1726-1730
B 8 - 1076 
  5 aug. 2020
28. august 1761 fik enken Johanne Nielsdatter Kolding bevilling på, at hendes datter og søn skulle have lige arvelod.
28. august 1761 fik enken Johanne Nielsdatter Kolding bevilling på, at hendes datter og søn skulle have lige arvelod.
Ved det gensidige testamente oprettet d. 23. april 1728 fik hun bevilling på at kunne sidde i uskiftet bo og efterfølgende skifte med samfrænder, altså børn, børnebørn og disses ægtefæller.

Arkivalieronline, skifter, Ringkjøbing Amt Skifteprotokol for Lundenæs og Bøvling amter, 1726 B - 1730 B, opslag 134f, folio 445a og 445b 
  5 aug. 2020
Dorthe Kolbye og Anders Lang flytter til Alslev sogn 1824
Dorthe Kolbye og Anders Lang flytter til Alslev sogn 1824
Anders Langs to døtre fra første ægteskab med Anne Marie Wandborg flytter med 
  3 aug. 2020
Anders Lang bliver skilt fra sin første hustru Anne Marie Wandborg 23. september 1815
Anders Lang bliver skilt fra sin første hustru Anne Marie Wandborg 23. september 1815
 
  2 aug. 2020
I 1763 tillagdes der Peder Nicolai Baggesen en tilkommende arv på 7.000 rdl.
I 1763 tillagdes der Peder Nicolai Baggesen en tilkommende arv på 7.000 rdl.
 
  31 jul. 2020
Laurids Pedersen Baggesen erhverver 9. novemer 1729 udestedet 'Heetofte' i Tistrup sogn
Laurids Pedersen Baggesen erhverver 9. novemer 1729 udestedet "Heetofte" i Tistrup sogn
 
  30 jul. 2020
Inscriptiones Ripenses
Inscriptiones Ripenses
Titelblad 
  18 jul. 2020
Indskriften på gravstenen for Peder Nielsen Terpager og Maren Lauridsdatter Friis i Ribe Domkirke
Indskriften på gravstenen for Peder Nielsen Terpager og Maren Lauridsdatter Friis i Ribe Domkirke
Peder Nielsen Terpager lod gravstenen udfærdige allerede år 1700, og den indgår således i Peder Nielsen Terpagers bog Inscriptiones Ripenses fra 1702 
  18 jul. 2020
Laurids Baggesen og Mette Jensdatters børn
Laurids Baggesen og Mette Jensdatters børn
Fortsættelse af ovenstående dokument 
  14 jul. 2020
Laurids Baggesen og Mette Jensdatters børn
Laurids Baggesen og Mette Jensdatters børn
 
  14 jul. 2020
Povl Laurits Bjørnskjold og hustru Kathryn Hardie McAyeal
Povl Laurits Bjørnskjold og hustru Kathryn Hardie McAyeal
US census (folketælling) 1940, Hillsdale, Multnomah, Oregon, USA 
  11 jun. 2020
Povl Laurits Bjørnskjold
Povl Laurits Bjørnskjold
US census (folketælling) 1930, Hillsdale, Multnomah, Oregon, USA 
  11 jun. 2020
Povl Laurits Bjørnskjold, indkaldelse til militæret (draft registration), 1. september 1918
Povl Laurits Bjørnskjold, indkaldelse til militæret (draft registration), 1. september 1918
 
  11 jun. 2020
Povl Laurits Bjørnskjold og Ellen Marie Nicoline Jørgensen
Povl Laurits Bjørnskjold og Ellen Marie Nicoline Jørgensen
Politiets registerblade  
  11 jun. 2020
Povl Laurits Bjørnskjold og hustru Ellen Marie Nicoline Jørgensen
Povl Laurits Bjørnskjold og hustru Ellen Marie Nicoline Jørgensen
Politiets registerblade, Københavns Stadsarkiv 
  11 jun. 2020
Povl Laurits Bjørnskjold og hustru Anne
Povl Laurits Bjørnskjold og hustru Anne
Povl Laurits Bjørnskjold og Anne sejlede fra Christiania i Norge d. 27. juli 1917 med S.S. United States, ankomst New York d. 9. august 1917. 
  10 jun. 2020
Povl Laurits Bjørnskjold
Povl Laurits Bjørnskjold
Povl Laurits Bjørnskjold sejlede 10. januar 1917 fra Bergen i Norge med S.S. Bergensfjord, ankomst USA 14. januar 1917. 
  10 jun. 2020

Gravsten

 Ikon   Beskrivelse   Kirkegård   Status   Knyttet til   Sidst ændret 
Gravsten for David Hansen og Josephine Elizabeth Westman
Gravsten for David Hansen og Josephine Elizabeth Westman
 
     20 jun. 2020
Gravsten for Elva Hansen og George Judd
Gravsten for Elva Hansen og George Judd
 
     20 jun. 2020

Personer

 ID   Efternavn, Fornavn   Født/Døbt   Beliggenhed   Sidst ændret 
I10878 
Baggesen, Bagge Lauridsen 
f. ca. 1676   19 aug. 2020
I11212 
Meldgård, Anders Lauridsen 
f. ca. 1659  Resendal, Gødvad  19 aug. 2020
I10877 
Baggesen, Kirsten Marie Lauridsdatter 
f. ca. 1672  Skanderborg  19 aug. 2020
I11213 
Meldgård, Laurids Andersen 
f. ca. 1694   19 aug. 2020
I10876 
Bagge, Christoffer Lauridsen 
f. 1669  Skanderborg  19 aug. 2020
I9734 
Lauridsen, Anders Christen 
   18 aug. 2020
I10882 
Fischer, Christian 
   18 aug. 2020
I10880 
Worm, Niels Lauridsen 
   18 aug. 2020
I9419 
Baggesen, Laurids Christoffersen 
f. ca. 1633  Aarhus  18 aug. 2020
I5093 
du Pont, Maturin 
   18 aug. 2020
I11206 
Bruun, Gregers Otto Jochumsen 
f. 3 jan. 1672  Sæby, Roskilde amt  17 aug. 2020
I11211 
Fischer, Susanne Christensdatter 
f.   Gjerrild  17 aug. 2020
I11209 
Kappel, Karen Hansdatter 
f. 30 okt. 1659  Gjerrild, Djurs Nørre, Randers  17 aug. 2020
I11208 
Haasum, Anders Nielsen 
f.   Haasum  17 aug. 2020
I11210 
Kappel, Hans Pedersen 
f.   Svendborg  17 aug. 2020
I11128 
Worm, Oluf Mathiassen 
f. 17 jul. 1672   17 aug. 2020
I11202 
Müller, Anna Mikkelsdatter 
f. 15 maj 1701  Holbæk, Randers amt  17 aug. 2020
I11203 
Haasum, Hans Kappel Andersen 
f. 21 nov. 1686  Gjerrild, Djurs Nørre, Randers  17 aug. 2020
I11207 
Langballe, Niels Sørensen 
f. 16 okt. 1687   16 aug. 2020
I11136 
Worm, Jens Olufsen 
f. 24 aug. 1716  Aarhus Domsogn, Hasle, Aarhus  16 aug. 2020
I11200 
Kappel Haasum, Karen 
f. ca. 1711  Holbæk, Randers amt  16 aug. 2020
I11205 
Müller, Mikkel Pedersen 
f.   Grenå  16 aug. 2020
I11204 
Suhr, Anna Maria Casparsdatter 
f.   Saxild  16 aug. 2020
I11135 
Worm, Matthias Olufsen 
f. 31 jul. 1714  Aarhus Domsogn, Hasle, Aarhus  16 aug. 2020
I11201 
Thygesen, Christine Nobel 
f. ca. 1729  Dollerup, Viborg amt  16 aug. 2020
I10879 
Fischer, Clemen 
f. 22 jan. 1687  Vester Kejlstrup, Balle  16 aug. 2020
I11199 
Bornich, Johanne Andreasdatter 
f. 12 mar. 1692  Farregård, Sporup, Gjern, Skanderborg  15 aug. 2020
I11198 
Nørholm, Jens Pedersen 
f. 1672  Nørholm, Hids, Viborg  12 aug. 2020
I10881 
Fischer, Mette Harder 
   12 aug. 2020
I7187 
Baggesen, Christoffer Pedersen 
f. ca. 1580  Ribe  11 aug. 2020
I11194 
Bruun, Anna Cathrine 
f. 1754  Kolding Sct.Nikolaj, Brusk, Vejle  6 aug. 2020
I11197 
Nygård, Peder Andersen 
f. ca. 1777   5 aug. 2020
I11195 
Bruun, Johanna 
f. 14 sep. 1755  Kolding Sct.Nikolaj, Brusk, Vejle  5 aug. 2020
I11193 
Lang, Anders 
f. ca. 1783   5 aug. 2020
I11188 
Ammitzbøll, Henrik Sørensen 
f. ca. 1733  Flade, Thisted  5 aug. 2020
I11190 
Ammitzbøll, Søren 
f. 31 mar. 1760  Kolding Sct.Nikolaj, Brusk, Vejle  5 aug. 2020
I11189 
Ammitzbøll, Hans Peter 
f. 20 mar. 1759  Kolding Sct.Nikolaj, Brusk, Vejle  5 aug. 2020
I11187 
Bruun, Hans Pedersen 
f. 1723  Kolding Sct.Nikolaj, Brusk, Vejle  5 aug. 2020
I11162 
Kolding, Johanne Nielsdatter 
f. 19 maj 1699  Kolding Sct.Nikolaj, Brusk, Vejle  5 aug. 2020
I11180 
Baggesen, Anne Cathrine Pedersdatter 
f. ca. 1727   5 aug. 2020
I11058 
Baggesen, Peder Pedersen 
f. 1685  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  5 aug. 2020
I9508 
Baggesen, Kirsten 
f. 1647  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  4 aug. 2020
I9507 
Baggesen, Bagge 
f. 17 mar. 1644  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  4 aug. 2020
I7182 
Baggesen, Bagge Pedersen 
f. 1578  Ribe  4 aug. 2020
I9506 
Baggesen, Lene 
f. 1643  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  4 aug. 2020
I11196 
Øgård, Niels 
   4 aug. 2020
I11192 
Kolbye, Dorthe 
f. 1782  Ringkøbing, Hind, Ringkøbing  2 aug. 2020
I11191 
Tafteberg, Susanne Elisabeth 
f. ca. 1753   1 aug. 2020
I11179 
Baggesen, Peder Nikolaj 
f. 24 nov. 1722  Ringkøbing, Hind, Ringkøbing  31 jul. 2020
I11045 
Baggesen, Peder Lauridsen 
f. 1647  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  31 jul. 2020
I11063 
Baggesen, Anna Pedersdatter 
f. 1694  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  31 jul. 2020
I11184 
Dan, Johan Christopher Knudsen 
f. 19 jun. 1686  Stenløse, Odense, Odense  31 jul. 2020
I11185 
Dan, Kirstine Cathrine Johansdatter 
f. 1724  Stenløse, Odense, Odense  31 jul. 2020
I11186 
Dan, Rebekka Maria Johansdatter 
f. 1727  Stenløse, Odense, Odense  31 jul. 2020
I11062 
Baggesen, Niels Pedersen 
f. 1692  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  31 jul. 2020
I11061 
Baggesen, Cathrine Margrethe Pedersdatter 
f. 1690  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  30 jul. 2020
I11057 
Baggesen, Mette Pedersdatter 
f. 1683  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  30 jul. 2020
I11059 
Baggesen, Maren Pedersdatter 
f. 1686  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  30 jul. 2020
I11183 
Baggesen, Marie Lauridsdatter 
f. før 1751   30 jul. 2020
I11182 
Baggesen, Karen Lauridsdatter 
f. før 1751   30 jul. 2020
I11056 
Baggesen, Laurids Pedersen 
f. 1682  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  30 jul. 2020
I11181 
Nn 
   30 jul. 2020
I11060 
Baggesen, Bagge Pedersen 
f. 1687  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  30 jul. 2020
I11178 
bollerup, Anders Nielsen 
   29 jul. 2020
I11177 
Wieland, Samuel 
   29 jul. 2020
I11173 
Baggesen, Maren Lauridsdatter 
   29 jul. 2020
I11176 
Baggesen, Claus Lauridsen 
f. ca. 1678   29 jul. 2020
I11175 
Baggesen, Else Lauridsdatter 
f. ca. 1671   29 jul. 2020
I11174 
Baggesen, Mette Lauridsdatter 
f. ca. 1670   29 jul. 2020
I11054 
Baggesen, Mads Lauridsen 
f. ca. 1686  Varde  29 jul. 2020
I11042 
Baggesen, Laurids Lauridsen 
f. 1643  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  29 jul. 2020
I11052 
Glyssing, Maren Klavsdatter 
   29 jul. 2020
I11161 
Clausen, Mette Dorothea Nicolaisdatter 
f. 1663   29 jul. 2020
I11070 
Vedel, Mette Sørensdatter 
f. 8 maj 1633  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  29 jul. 2020
I11079 
Vedel, Anders Sørensen 
f. 1631  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  29 jul. 2020
I11172 
Vedel, Anders Sørensen 
f. ca. 1628  Skåne  29 jul. 2020
I11171 
Vedel, Anders Sørensen 
   29 jul. 2020
I11083 
Vedel, Nissenius Pedersen 
f. 1660  Reisby  29 jul. 2020
I11068 
Vedel, Else Sørensdatter 
f. 28 aug. 1624  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  29 jul. 2020
I11082 
Vedel, Søren Pedersen 
f. 1662  Reisby  29 jul. 2020
I11170 
Jensdatter, Cathrine 
f.   Døstrup  29 jul. 2020
I11078 
Vedel, Peder Sørensen 
f. 15 jul. 1630  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  29 jul. 2020
I11073 
Vandel, Else Iversdatter 
f. 1563   29 jul. 2020
I11081 
Vedel, Susanne Pedersdatter 
f. 4 apr. 1656  Reisby  29 jul. 2020
I11048 
Baggesen, Jens Lauridsen 
f. 19 nov. 1650  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  29 jul. 2020
I11110 
Seerup, Jørgen Sørensen 
f. 1710  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  28 jul. 2020
I11167 
Smith, Christine Pedersdatter 
f. 1715   27 jul. 2020
I11169 
Grim, F.S. 
   27 jul. 2020
I11111 
Seerup, Margrethe de Hemmer Sørensdatter 
f. 1712  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  27 jul. 2020
I11113 
Kinast, Elsebeth Marie 
f. 1708  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  27 jul. 2020
I11164 
Kinast, Garlef 
   27 jul. 2020
I11168 
Witzig, Jakob 
   27 jul. 2020
I11165 
Agnes Hedwig 
   27 jul. 2020
I11163 
Kinast, Johannes Garlefsen 
f. 12 sep. 1705  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  27 jul. 2020
I11116 
Pougdal, Dorothea Cathrine Hedvig Jørgensdatter 
f. 1 jul. 1701  Horne, Sallinge, Svendborg  27 jul. 2020
I11114 
Seerup, Niels Terpager Sørensen 
f. 18 mar. 1692  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  27 jul. 2020
I9526 
Monrad, Peder Marcussen 
f. 1698  Herringe  27 jul. 2020
I9525 
Wulff, Gunild Sophie Jeremiasdatter 
f.   Vejle  27 jul. 2020
I11097 
Kragelund, Elisabeth Pedersdatter 
f. 28 mar. 1652   27 jul. 2020
I11166 
Kragelund, Birgitte Marie Pedersdatter 
   27 jul. 2020
I11112 
Seerup, Mathias Worm Sørensen 
f. 1708  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  27 jul. 2020
I11086 
Jensdatter, Vibeke 
f. 17 okt. 1638  Varde  25 jul. 2020
I11088 
Friis, Vibeke Lauridsdatter 
f. 1659  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  25 jul. 2020
I11120 
Worm, Carsten 
f. 28 mar. 1676   25 jul. 2020
I11155 
Svane, Anne Margrethe 
f. ca. 1654   25 jul. 2020
I11160 
de Hemmer, Sophie Carstine 
f. ca. 1711  Ribe  25 jul. 2020
I11159 
de Hemmer, Ludvig 
f. ca. 1709  Ribe  25 jul. 2020
I11158 
de Hemmer, Margrethe 
f. ca. 1707  Ribe  25 jul. 2020
I11130 
de Hemmer, Christoffer Karstensen 
f. 11 sep. 1665  Ribe  25 jul. 2020
I11131 
Stoud, Sophie 
f. 21 apr. 1688  Odense  25 jul. 2020
I11154 
Foss, Jens 
f. 6 maj 1629  Lund  25 jul. 2020
I11127 
Foss, Christiane Maria 
   25 jul. 2020
I11157 
Fuiren, Marie 
f. 5 mar. 1624  København  25 jul. 2020
I11156 
Svane, Hans Hansen 
f. 27 mar. 1606  Horsens  25 jul. 2020
I11153 
Müller, Johan 
   24 jul. 2020
I11126 
Endorph, Cathrine Nielsdatter 
f. 25 aug. 1674   24 jul. 2020
I11152 
Stefansdatter, Anna 
   24 jul. 2020
I11151 
Endorph, Niels Nielsen 
f. 14 jun. 1636   24 jul. 2020
I9570 
Endorph, Peder Nielsen 
f. 1685   24 jul. 2020
I11147 
Saur, Elisabeth 
f. 1755  Helligånd, Sokkelund, København  23 jul. 2020
I11150 
Worm, Janus 
f. 10 feb. 1823  Korning, Hatting, Vejle  23 jul. 2020
I11148 
Worm, Jens 
f. 1790  Horsens Vor Frelser, Nim, Skanderborg  23 jul. 2020
I11149 
Rostrup, Johanne Margrethe 
   23 jul. 2020
I11139 
Bagge, Ole Worm 
f. 22 okt. 1757  Tved, Mols, Randers  23 jul. 2020
I11146 
Bagge, Christen Sørensen 
f. 30 jul. 1789  Ousted, Voer, Skanderborg  23 jul. 2020
I11140 
Bagge, Søren Christensen 
f. 24 feb. 1757  Tved, Mols, Randers  23 jul. 2020
I11145 
Langballe, Anna 
f. 1755  Ousted, Voer, Skanderborg  23 jul. 2020
I11144 
Jensdatter, Karen 
   22 jul. 2020
I11143 
Bagge, Søren Rasmussen 
   22 jul. 2020
I11138 
Bagge, Christen Sørensen 
f. 9 nov. 1702  Aarhus Domsogn, Hasle, Aarhus  22 jul. 2020
I11142 
Bagge, Sidsel Margrethe Christensdatter 
f. 6 dec. 1762  Tved, Mols, Randers  22 jul. 2020
I11141 
Bagge, Katarine Marie 
f. 5-6 jul. 1760  Tved, Mols, Randers  22 jul. 2020
I11137 
Worm, Margrethe Benedicte Olufsdatter 
f. 12 feb. 1726  Aarhus Domsogn, Hasle, Aarhus  22 jul. 2020
I11125 
Worm, Margrethe Olufsdatter 
f. 5 okt. 1707  Aarhus Domsogn, Hasle, Aarhus  21 jul. 2020
I11132 
Worm, Matthis Olufsen 
f. 2 okt. 1708  Aarhus Domsogn, Hasle, Aarhus  21 jul. 2020
I11133 
Worm, Bente Malene Olufsdatter 
f. 16 jan. 1710  Aarhus Domsogn, Hasle, Aarhus  21 jul. 2020
I11134 
Worm, Margrethe Olufsdatter 
f. 25 apr. 1712  Aarhus Domsogn, Hasle, Aarhus  21 jul. 2020
I11124 
Medelfart, Susanne Madsdatter 
f. 1613  Odense  21 jul. 2020
I11118 
Worm, Matthias Olufsen 
f. 19 apr. 1636  Vor Frue København, Sokkelund, København  21 jul. 2020
I11129 
Knob, Karen 
f. 23 maj 1682  Aarhus  21 jul. 2020
I11119 
de Hemmer, Margrethe Ingeborg Christoffersdatter 
f. 22 sep. 1643  Budolfi Ålborg, Fleskum, Ålborg  21 jul. 2020
I11121 
Worm, Oluf Castens 
f. 15 jul. 1670   20 jul. 2020
I11084 
Worm, Susanne Cathrine Mathiasdatter 
f. 9 apr. 1685   20 jul. 2020
I11122 
Tønnesen, Karsten 
f. 1616  Flensborg  20 jul. 2020
I11123 
Worm, Ole 
f. 13 maj 1588  Aarhus  20 jul. 2020
I11117 
Zimmermann, Dorthe Elisabeth 
f. ca. 1716   19 jul. 2020
I11085 
Seerup, Niels Terpager Sørensen 
f. 8 jan. 1691  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  19 jul. 2020
I11115 
Seerup, Bagge 
f. 1688  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  19 jul. 2020
I11106 
Terpager, Niels Pedersen 
f. 1692  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  19 jul. 2020
I11107 
Terpager, Maren Pedersdatter 
f. 1697  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  19 jul. 2020
I11101 
Terpager, Maren Pedersdatter 
f. 1682  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  19 jul. 2020
I11105 
Terpager, Dorete Marie 
f. 1688  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  19 jul. 2020
I11096 
Terpager, Peder Nielsen 
f. 22 maj 1654  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  18 jul. 2020
I11104 
Terpager, Niels Pedersen 
f. 1687  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  18 jul. 2020
I11109 
Terpager, Nn 
f. 13 mar. 1694  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  18 jul. 2020
I11108 
Lukasdatter, Gedske 
   18 jul. 2020
I11089 
Friis, Laurids Lauridsen 
f. 2 mar. 1660  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  18 jul. 2020
I11103 
Terpager, Vibeke Pedersdatter 
f. 1685  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  18 jul. 2020
I11102 
Terpager, Laurids Pedersen 
f. 1684  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  18 jul. 2020
I11087 
Friis, Maren Lauridsdatter 
f. 1657  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  18 jul. 2020
I9521 
Terpager, Dorthe Margrethe Nielsdatter 
f. 3 okt. 1657  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  17 jul. 2020
I11100 
Harbo, Maren Rasmusdatter 
f. 1617   17 jul. 2020
I11099 
Terpager, Niels Pedersen 
f. 1618   17 jul. 2020
I7790 
Franck, Tobias 
   17 jul. 2020
I7773 
Baggesen, Lambert 
   17 jul. 2020
I7789 
Pouch, Lene Johansdatter 
f. 1633  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  17 jul. 2020
I11075 
Pouch, Johan 
f. 1583   17 jul. 2020
I11098 
Romdrup, Anders Pedersen 
f. ca. 1605   17 jul. 2020
I11074 
Vedel, Dorothea Sørensdatter 
f. ca. 1621  Ribe  17 jul. 2020
I11077 
Pouch, Ludvig Johansen 
f. 14 okt. 1620  Ribe  17 jul. 2020
I11095 
Friis, Else Lauridsdatter 
f. 26 dec. 1652  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  17 jul. 2020
I11094 
Friis, Nn Lauridsdatter 
f. 31 maj 1650  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  17 jul. 2020
I5907 
Friis, Ingeborg Lauridsdatter 
f. 1651  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  17 jul. 2020
I11093 
Jensdatter, Maren 
   17 jul. 2020
I11092 
Nielsen, Jens 
   17 jul. 2020
I11091 
Nielsdatter, Maren 
   17 jul. 2020
I11090 
Thommesen, Jens 
   17 jul. 2020
I8946 
Jensdatter, Else 
f. 1625  Ribe  17 jul. 2020
I8945 
Friis, Laurids Christensen 
f. 1619  Ribe  17 jul. 2020
I5804 
Friis, Christen Nielsen 
f. 1584  Ribe  17 jul. 2020
I5240 
Svane, Hans Hansen 
   17 jul. 2020
I9514 
Seerup, Søren Nielsen 
f. 27 maj 1654  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  17 jul. 2020
I11069 
Seerup, Niels Jørgensen 
f. 9 mar. 1621  Serup  17 jul. 2020
I11080 
Havervad, Anna Hansdatter 
f. ca. 1622   16 jul. 2020
I11076 
Lydiksdatter, Margrethe 
f. 1593   16 jul. 2020
I7196 
Vandel, Iver Hansen 
   15 jul. 2020
I11072 
Christensen, Peder 
   15 jul. 2020
I11067 
Pedersdatter, Susanne 
f. ca. 1601   15 jul. 2020
I11071 
Aagaard, Christen Lauritsen 
f. 27 jan. 1616   15 jul. 2020
I11066 
Vedel, Søren Andersen 
f. 10 jul. 1587  Ribe  15 jul. 2020
I11050 
Baggesen, Oluf Lauridsen 
f. 1654  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11049 
Baggesen, Vibeke Lauridsdatter 
f. 1652  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11047 
Baggesen, Oluf Lauridsen 
f. 1649  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11046 
Baggesen, Jens Lauridsen 
f. 1648  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11064 
Nielsen, Peder 
   15 jul. 2020
I11065 
Stefansdatter, Maren 
   15 jul. 2020
I11055 
Pedersdatter, Karen 
   15 jul. 2020
I11044 
Baggesen, Jens Lauridsen 
f. 1645  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11043 
Baggesen, Vibeke Lauridsdatter 
f. 1644  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11053 
Baggesen, Ingeborg Lauridsdatter 
f. ca. 1684   15 jul. 2020
I11041 
Baggesen, Nn Lauridsdatter 
f. 2 jan. 1642  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11040 
Baggesen, Jens Lauridsen 
f. 1639  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11038 
Baggesen, Mads Lauridsen 
f. 1637  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11037 
Baggesen, Bagge Lauridsen 
f. 1635  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11039 
Baggesen, Laurids Lauridsen 
f. 1638  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  15 jul. 2020
I11051 
Glysing, Claus Olufsen 
   14 jul. 2020
I11036 
Baggesen, Ingeborg Lauridsdatter 
f. 1634  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  14 jul. 2020
I9575 
Baggesen, Margrethe Lauridsdatter 
f. 1640  Ribe Domsogn, Ribe, Ribe  14 jul. 2020
I9421 
Baggesen, Anders Christoffersen 
   14 jul. 2020
I11032 
Rindelev, Ebbe Jensen 
   6 jul. 2020
I9420 
Baggesen, Barbara Christoffersdatter 
   6 jul. 2020
I11035 
Rindelev, Sidsel Ebbesdatter 
   6 jul. 2020
I11034 
Rindelev, Clemend Ebbesen 
   6 jul. 2020
I11033 
Rindelev, Christoffer Ebbesen 
   6 jul. 2020
I9418 
Baggesen, Lene Christoffersdatter 
   6 jul. 2020
I4714 
Wendelboe, Albert Johannes 
f. 18 mar. 1844  Skt.Nikolaj Nakskov, Lolland Nørre, Maribo  1 jul. 2020
I11031 
Hansen, Steven L. 
   20 jun. 2020
I11030 
Hansen, Patty 
   20 jun. 2020
I11029 
Hansen, Erick Wayne 
   20 jun. 2020
I11028 
Larsen, Lucy 
   20 jun. 2020
I11018 
Hansen, Donald Erick 
f. 21 maj 1915  Richfield, Sevier County, Utah, USA  20 jun. 2020
I11027 
K., Darlene 
   20 jun. 2020
I11026 
Hansen, Mark 
   20 jun. 2020
I11025 
Johnson, Cleo 
   20 jun. 2020
I11017 
Hansen, Allen 
f. 31 jan. 1911  Richfield, Sevier County, Utah, USA  20 jun. 2020
I11024 
Stewart, Shanna Lee 
   20 jun. 2020
I393 
Bjørnskjold, Povl Laurits 
f. 31 jul. 1882  Vor Frelser, Sokkelund, København  11 jun. 2020
I3554 
Olsen, Frank Frederik Raaholt 
   6 jun. 2020
I3577 
Olsen, Dorthe Margrethe Karen-Vibeke 
   5 jun. 2020
I3553 
Olsen, Flemming Sejergaard 
   5 jun. 2020

Familier
                                                                                                       
 ID   Mands ID   Mands navn   Kvindes ID   Mors Navn   Gift   Sidst ændret 
 F4085 
 I11212  Anders Lauridsen Meldgård  I10877  Kirsten Marie Lauridsdatter Baggesen    19 aug. 2020
 F3954 
 I10885  Clemend Tomasen Fischer  I10886  Maren Lauritsdatter    18 aug. 2020
 F4084 
 I11206  Gregers Otto Jochumsen Bruun  I11209  Karen Hansdatter Kappel  10 mar. 1701  17 aug. 2020
 F4083 
 I11210  Hans Pedersen Kappel  I11211  Susanne Christensdatter Fischer  27 dec. 1658  17 aug. 2020
 F4082 
 I11208  Anders Nielsen Haasum  I11209  Karen Hansdatter Kappel  7 okt. 1685  17 aug. 2020
 F4077 
 I11136  Jens Olufsen Worm  I11202  Anna Mikkelsdatter Müller  2 aug. 1754  16 aug. 2020
 F4081 
 I11207  Niels Sørensen Langballe  I11202  Anna Mikkelsdatter Müller    16 aug. 2020
 F4080 
 I11206  Gregers Otto Jochumsen Bruun  I11202  Anna Mikkelsdatter Müller  7 aug. 1724  16 aug. 2020
 F4079 
 I11205  Mikkel Pedersen Müller  I11204  Anna Maria Casparsdatter Suhr    16 aug. 2020
 F4078 
 I11203  Hans Kappel Andersen Haasum  I11204  Anna Maria Casparsdatter Suhr  1710  16 aug. 2020
 F4076 
 I10879  Clemen Fischer  I11201  Christine Nobel Thygesen  1765  16 aug. 2020
 F4075 
 I10879  Clemen Fischer  I11200  Karen Kappel Haasum    15 aug. 2020
 F4074 
 I10879  Clemen Fischer  I11199  Johanne Andreasdatter Bornich  7 aug. 1716  14 aug. 2020
 F4073 
 I11198  Jens Pedersen Nørholm  I10881  Mette Harder Fischer    12 aug. 2020
 F4072 
 I11197  Peder Andersen Nygård  I11195  Johanna Bruun  13 mar. 1800  5 aug. 2020
 F4066 
 I11187  Hans Pedersen Bruun  I11180  Anne Cathrine Pedersdatter Baggesen  19 jul. 1756  5 aug. 2020
 F4067 
 I11188  Henrik Sørensen Ammitzbøll  I11180  Anne Cathrine Pedersdatter Baggesen  24 maj 1758  5 aug. 2020
 F4071 
 I11196  Niels Øgård  I9506  Lene Baggesen  26 okt. 1662  4 aug. 2020
 F4069 
 I11190  Søren Ammitzbøll  I11192  Dorthe Kolbye  30 dec. 1803  2 aug. 2020
 F4070 
 I11193  Anders Lang  I11192  Dorthe Kolbye  23 mar. 1819  2 aug. 2020
 F4068 
 I11189  Hans Peter Ammitzbøll  I11191  Susanne Elisabeth Tafteberg  2 dec. 1796  1 aug. 2020
 F4065 
 I11184  Johan Christopher Knudsen Dan  I11063  Anna Pedersdatter Baggesen    31 jul. 2020
 F4064 
 I11056  Laurids Pedersen Baggesen  I11181  Nn    30 jul. 2020
 F4054 
 I11058  Peder Pedersen Baggesen  I11162  Johanne Nielsdatter Kolding  26 jan. 1719  30 jul. 2020
 F4063 
 I11178  Anders Nielsen bollerup  I11174  Mette Lauridsdatter Baggesen    29 jul. 2020
 F4062 
 I11177  Samuel Wieland  I11173  Maren Lauridsdatter Baggesen    29 jul. 2020
 F4013 
 I11042  Laurids Lauridsen Baggesen  I11052  Maren Klavsdatter Glyssing    29 jul. 2020
 F4018 
 I11071  Christen Lauritsen Aagaard  I11070  Mette Sørensdatter Vedel  28 aug. 1653  29 jul. 2020
 F4016 
 I11066  Søren Andersen Vedel  I11067  Susanne Pedersdatter  23 aug. 1618  29 jul. 2020
 F4022 
 I11078  Peder Sørensen Vedel  I11080  Anna Hansdatter Havervad  1655  29 jul. 2020
 F4061 
 I11083  Nissenius Pedersen Vedel  I11170  Cathrine Jensdatter    29 jul. 2020
 F4060 
 I11169  F.S. Grim  I11113  Elsebeth Marie Kinast    27 jul. 2020
 F4059 
 I11168  Jakob Witzig  I11165  Agnes Hedwig    27 jul. 2020
 F4058 
 I11163  Johannes Garlefsen Kinast  I11167  Christine Pedersdatter Smith    27 jul. 2020
 F4055 
 I11163  Johannes Garlefsen Kinast  I11111  Margrethe de Hemmer Sørensdatter Seerup    27 jul. 2020
 F3505 
 I9526  Peder Marcussen Monrad  I9525  Gunild Sophie Jeremiasdatter Wulff  1730  27 jul. 2020
 F4057 
 I11112  Mathias Worm Sørensen Seerup  I11166  Birgitte Marie Pedersdatter Kragelund    27 jul. 2020
 F4056 
 I11164  Garlef Kinast  I11165  Agnes Hedwig    27 jul. 2020
 F4014 
 I11045  Peder Lauridsen Baggesen  I11055  Karen Pedersdatter  1681  26 jul. 2020
 F4053 
 I11082  Søren Pedersen Vedel  I11161  Mette Dorothea Nicolaisdatter Clausen  1786  25 jul. 2020
 F4045 
 I11130  Christoffer Karstensen de Hemmer  I11131  Sophie Stoud  17 nov. 1706  25 jul. 2020
 F4052 
 I11156  Hans Hansen Svane  I11157  Marie Fuiren  1 sep. 1639  24 jul. 2020
 F2005 
 I5258  Hans Olufsen Riber  I5243  Anna Hansdatter Svanning  9 aug. 1590  24 jul. 2020
 F4051 
 I11154  Jens Foss  I11155  Anne Margrethe Svane    24 jul. 2020
 F4041 
 I11153  Johan Müller  I11126  Cathrine Nielsdatter Endorph    24 jul. 2020
 F4043 
 I11120  Carsten Worm  I11127  Christiane Maria Foss  1707  24 jul. 2020
 F4042 
 I11120  Carsten Worm  I11126  Cathrine Nielsdatter Endorph  1703  24 jul. 2020
 F4050 
 I11151  Niels Nielsen Endorph  I11152  Anna Stefansdatter    24 jul. 2020
 F4049 
 I11148  Jens Worm  I11149  Johanne Margrethe Rostrup  30 dec. 1823  23 jul. 2020
 F4048 
 I11139  Ole Worm Bagge  I11147  Elisabeth Saur  11 nov. 1788  23 jul. 2020
 F4047 
 I11140  Søren Christensen Bagge  I11145  Anna Langballe  10 okt. 1788  23 jul. 2020
 F4046 
 I11143  Søren Rasmussen Bagge  I11144  Karen Jensdatter    22 jul. 2020
 F4040 
 I11138  Christen Sørensen Bagge  I11137  Margrethe Benedicte Olufsdatter Worm  7 nov. 1755  22 jul. 2020
 F4044 
 I11128  Oluf Mathiassen Worm  I11129  Karen Knob    21 jul. 2020
 F4039 
 I11123  Ole Worm  I11124  Susanne Madsdatter Medelfart  ca. 1630  21 jul. 2020
 F4038 
 I11122  Karsten Tønnesen  I11119  Margrethe Ingeborg Christoffersdatter de Hemmer  25 okt. 1663  21 jul. 2020
 F4037 
 I11118  Matthias Olufsen Worm  I11119  Margrethe Ingeborg Christoffersdatter de Hemmer  18 nov. 1668  21 jul. 2020
 F2694 
 I7198  Willum Johansen Worm  I7199  Inger Olufsdatter  28 aug. 1586  20 jul. 2020
 F4036 
 I11114  Niels Terpager Sørensen Seerup  I11117  Dorthe Elisabeth Zimmermann  29 okt. 1756  19 jul. 2020
 F4035 
 I11114  Niels Terpager Sørensen Seerup  I11116  Dorothea Cathrine Hedvig Jørgensdatter Pougdal  1721  19 jul. 2020
 F4025 
 I9514  Søren Nielsen Seerup  I11084  Susanne Cathrine Mathiasdatter Worm  1707  19 jul. 2020
 F4024 
 I9514  Søren Nielsen Seerup  I9521  Dorthe Margrethe Nielsdatter Terpager  27 jul. 1687  19 jul. 2020
 F3500 
 I9514  Søren Nielsen Seerup  I9513  Ingeborg Baggesen  15 dec. 1681  19 jul. 2020
 F4034 
 I11110  Jørgen Sørensen Seerup  I11113  Elsebeth Marie Kinast    19 jul. 2020
 F4029 
 I11096  Peder Nielsen Terpager  I11087  Maren Lauridsdatter Friis  15 nov. 1681  18 jul. 2020
 F4033 
 I11089  Laurids Lauridsen Friis  I11108  Gedske Lukasdatter    18 jul. 2020
 F4032 
 I11099  Niels Pedersen Terpager  I11100  Maren Rasmusdatter Harbo  ca. 1652  17 jul. 2020
 F2955 
 I7790  Tobias Franck  I7789  Lene Johansdatter Pouch  ca. 1663  17 jul. 2020
 F2954 
 I7773  Lambert Baggesen  I7789  Lene Johansdatter Pouch  26 aug. 1649  17 jul. 2020
 F4020 
 I11075  Johan Pouch  I11076  Margrethe Lydiksdatter    17 jul. 2020
 F4031 
 I11098  Anders Pedersen Romdrup  I11074  Dorothea Sørensdatter Vedel  sep. 1638  17 jul. 2020
 F4030 
 I11077  Ludvig Johansen Pouch  I11097  Elisabeth Pedersdatter Kragelund    17 jul. 2020
 F3306 
 I8945  Laurids Christensen Friis  I8946  Else Jensdatter  19 aug. 1649  17 jul. 2020
 F4026 
 I8945  Laurids Christensen Friis  I11086  Vibeke Jensdatter  21 sep. 1656  17 jul. 2020
 F4028 
 I11092  Jens Nielsen  I11093  Maren Jensdatter    17 jul. 2020
 F4027 
 I11090  Jens Thommesen  I11091  Maren Nielsdatter    17 jul. 2020
 F2224 
 I5804  Christen Nielsen Friis  I5905  Ingeborg Lauridsdatter Thøgersen  ca. 1617  17 jul. 2020
 F3303 
 I8940  Antonius Barchmann  I5907  Ingeborg Lauridsdatter Friis  17 jul. 1667  17 jul. 2020
 F2000 
 I5240  Hans Hansen Svane  I5253  Maren Kristensdatter Friis  17 okt. 1596  17 jul. 2020
 F1934 
 I5117  Hans Svanning  I5116  Marine Sørensdatter Stage  30 sep. 1554  17 jul. 2020
 F3502 
 I9507  Bagge Baggesen  I9521  Dorthe Margrethe Nielsdatter Terpager  15 aug. 1682  17 jul. 2020
 F4023 
 I11048  Jens Lauridsen Baggesen  I11081  Susanne Pedersdatter Vedel  1680  16 jul. 2020
 F4021 
 I11077  Ludvig Johansen Pouch  I11074  Dorothea Sørensdatter Vedel  10 maj 1650  16 jul. 2020
 F4019 
 I11072  Peder Christensen  I11073  Else Iversdatter Vandel  8 okt. 1587  16 jul. 2020
 F2692 
 I7196  Iver Hansen Vandel  I9786  Susanne Jensdatter Grundet    15 jul. 2020
 F4017 
 I11069  Niels Jørgensen Seerup  I11068  Else Sørensdatter Vedel  27 aug. 1653  15 jul. 2020
 F2668 
 I5252  Anders Sørensen Vedel  I7154  Mette Hansdatter Laugesen  20 aug. 1581  15 jul. 2020
 F4015 
 I11064  Peder Nielsen  I11065  Maren Stefansdatter    15 jul. 2020
 F3522 
 I9578  Niels Nielsen Holstebroe  I9575  Margrethe Lauridsdatter Baggesen  1670  15 jul. 2020
 F4012 
 I11051  Claus Olufsen Glysing  I11036  Ingeborg Lauridsdatter Baggesen    14 jul. 2020
 F2944 
 I7767  Laurids Baggesen  I7779  Mette Jensdatter  ca. 1633  14 jul. 2020
 F4011 
 I11032  Ebbe Jensen Rindelev  I9420  Barbara Christoffersdatter Baggesen    6 jul. 2020
 F3950 
 I10873  Niels Nielsen Skrædder  I9418  Lene Christoffersdatter Baggesen    6 jul. 2020
 F3726 
 I10213  Philip Valentin Becker  I10202  Kirsten Lauridsdatter  23 apr. 1676  30 jun. 2020
 F4010 
 I11018  Donald Erick Hansen  I11028  Lucy Larsen    20 jun. 2020
 F4009 
 I11026  Mark Hansen  I11027  Darlene K.    20 jun. 2020
 F4008 
 I11017  Allen Hansen  I11025  Cleo Johnson  18 sep. 1945  20 jun. 2020
 F4001 
 I11009  Myron Alma Stewart  I11007  Printha Verda Hansen  25 jul. 1934  20 jun. 2020
 F4004 
 I11005  David Hansen  I11013  Josephine Elizabeth Westman  1 sep. 1897  20 jun. 2020
 F4005 
 I11019  George Elmer Judd  I11014  Elva Mathilda Hansen    20 jun. 2020
 F3223 
 I393  Povl Laurits Bjørnskjold  I8707  Kathryn Hardie McAyeal    11 jun. 2020
 F3221 
 I393  Povl Laurits Bjørnskjold  I8705  Ellen Marie Nicoline Jørgensen  5 mar. 1906  11 jun. 2020
 F3222 
 I393  Povl Laurits Bjørnskjold  I8706  Anne  1917  10 jun. 2020