|
|
|
 |
|
g. 27 aug. 1598
-
Født |
|
|
Død |
1644 |
Dronninglund  |
Begravet |
|
|
-
Notater |
- O.Fabricius anfører, at det er en datter af Clemen Olufsen, rådmand i Horsens, og Sidsel Pedersdatter Baggesen, der er gift med Foch Albertsen de With, og ikke som oplyst i andre kilder Lene Clemensdatter, datter af Clemen (den Yngre) Sørensen og Marine Baggesdatter.
O.Fabricius angiver endvidere, at en anden datter bliver gift med Gjort Pedersen, sognepræst i Horsens. Ved opslag hos Wiberg ses, at hans hustru er Lene Clemensdatter, datter af Clemen Olufsen og Sidsel Pedersdatter Baggesen.
Det kan derfor anses for sandsynligt, at det er Lene Clemensdatter, datter af Clemen (den Yngre) Sørensen og Marine Baggesdatter, som er gift med Foch Albertsen de With. Dog kan det ikke udelukkes, at det vitterligt er en datter af Clemen Olufsen og Sidsel Pedersdatter Baggesen, han er gift med, men som formentlig ikke hedder Lene.
[2, 3]
|
-
Kilder |
- [S3112] Rig og fattig i Ribe, af Ole Degn, Jysk Selskab for Historie, Universitetsforlaget i Aarhus, 1981, bind II, p. 187.
- [S3956] Horsens Kjøbstads Beskrivelse og Historie, af O.Fabricius, Odense 1879, p. 222.
- [S2286] wiberg-net.dk, No 489. Horsens (Vor Frelsers eller St. Ibs Kirke), Nim Herred, Skanderborg Amt, Aarhuus Stift.
|
|
|
|
|